• Wpisów: 8
  • Średnio co: 157 dni
  • Ostatni wpis: 3 lata temu, 20:35
  • Licznik odwiedzin: 4 587 / 1418 dni
 
kitsunetoshi
 
Witam!
Dzisiaj chciałabym Wam trochę przybliżyć tradycje jakie panują w Japonii. Myślę że się spodoba i będziecie mogli dowiedzieć się kilka rzeczy .

Pierwszą cechą kultury jest niejaki strój zwany Kimonem. Tradycyjne Kimona wykonywane są z jedwabiu i mają różne style i kolory dzięki którym można określić okazję , wiek , stan cywilny osoby . Możemy wyróżnić jeszcze jeden strój zwany Yukatą, która jest wykonywana z bawełny i jest dość swobodnym ubiorem . W przeciwieństwie do Kimona jest ona dość tania.


kimono.jpg

~KIMONO


yukata-3-pieces.jpg

~YUKATA

Jedną z najbardziej znanych ceremonii jest ceremonia herbaty (sado). Jest ona rytuałem przygotowania i picia herbaty. W dzisiejszych czasach ceremonia herbaty jest dość popularnym hobby, wielu Japończyków zainteresowanych własną kulturą korzysta z lekcji ceremonii herbaty u specjalnych nauczycieli. Przygotowywana jest zielona herbata o gorzkim smaku ze sproszkowanych liści herbaty matcha.


herbata.jpg


Japonia jest bardzo znanym krajem z wyrobów papieru zwanych origami . Origami to umiejętność kunsztownego składania papieru sięgająca początków naszej ery. Z czasem w Japonii stała się sztuką należącą do religijnego ceremoniału sindo: ozdobne pudełka na ofiary i dekoracje przeznaczone były dla bogów. Dawniej sztuka składania papieru służyła do tworzenia misternych opakowań takich jak np. przyprawy oraz przedmioty codziennego użytku. Kiedy produkcja papieru rozwinęła się na szeroką skalę, sztuka origami stała się rozrywką i sposobem na spędzanie czasu.


3d_origami_by_designermetin-d50fa04.jpg


Wiele dziewczyn z Japonii chce zostać tak zwanymi gejszami czyli profesjonalnymi osobami do towarzystwa. Dziewczęta, które chcą nią zostać muszą nauczyć się sztywnych zasad kunsztu bycia gejszą pod okiem mistrza. Uczą się gry na instrumentach, śpiewu, tańca, podawania napojów i jedzenia a także sztuki dowcipnej i miłej konwersacji. Gejsze ubrane są w kimono i na twarzy mają biały makijaż. Zapraszane są na bankiety i przyjęcia.

883690979-kostiumowa-agencja-artystyczna-gejsza-art.jpg


Nieoficjalnym symbolem narodowym i znaczącą pozycją w kulturze japońskiej jest kwitnąca wiśnia (sakura). W Japonii istnieją dziesiątki różnych odmian drzew wiśniowych, z których większość kwitnie wiosną tylko przez kilka dni. W tych dniach Japończycy świętują hanani (podziwianie kwitnących wiśni), urządzając pod drzewami przyjęcia i pikniki.


czerwony-kwitnaca-drzewa-most-wisnia.jpg


Istotną rolę w kulturze japońskiej odgrywa śliwka zwana Ume. Wiąże się ona z początkiem wiosny , ponieważ kwitnie bardzo wcześnie. To wydarzenie japończycy świętują w parkach i świątyniach w całym kraju. Święto nosi nazwę ume matsuri (festiwal śliwki).


130226_POD_Japan.jpg


Jedną z japońskich form zapaśnictwa jest Sumo ,w której przegrywa zapaśnik wypchnięty z ringu lub zmuszony do dotknięcia ziemi jakąkolwiek częścią ciała oprócz stóp. Chociaż zasady wydają się proste, istnieje około 70 technik walki sumo, wiele rytuałów i wiele detali technicznych pochodzących z shinto.
Powoduje to, że pokazy walk sumo są jednymi z największych i najliczniej oglądanych pokazów w kraju.


sumo.jpg


Popularnym, japońskim system walk jest Dżudo. Jest to sztuka samoobrony za pomocą wielu różnorodnych chwytów obezwładniających. Daje możliwość zwyciężenia przeciwnika znacznie silniejszego. Czas walki wynosi 3-20min lub do uzyskania punktu. Dżudo jest uprawiane przez kobiety, mężczyzn i dzieci.dzudo.jpg


A więc mam nadzieję że się dowiedzieliście paru rzeczy. Oczywiście to nie wszystkie tradycje , ale niestety ten post byłby za długi . Może uda mi się dać drugi i napiszę więcej . Wszystko zostało opisane w skrócie, a jeśli Was to ciekawi to spróbujcie zgłębić te informacje.
Ogólnie to interesuje Was kultura japońska ? Podoba Wam się ona?
Miłego wieczorku. :)
~Tākoizu-chan

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego